Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.08.2014 року у справі №903/589/13 Постанова ВГСУ від 13.08.2014 року у справі №903/5...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 13.08.2014 року у справі №903/589/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2014 року Справа № 903/589/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Ходаківської І.П.перевіривши матеріали касаційної скаргидержавного комунального підприємства "Луцьктепло"на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 12.05.2014 у справігосподарського суду Волинської областіза позовомпрокурора міста Луцька в інтересах держави та територіальної громади міста Луцька в особі Луцької міської ради, яка є власником державного комунального підприємства "Луцьктепло"дофізичної особи - підприємця ОСОБА_4простягнення 18 372, 83 грнв судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Остапчук О.О. - дов. №78/08 від 10.01.2014; від відповідача:не з'явились;від Генеральної прокуратури УкраїниКлюге Л.М. - прокурор відділу - посв. №014652 від 17.01.2013;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 01.07.2013 господарського суду Волинської області (суддя Войціховський В.А.) позовні вимоги задоволено.

Стягнуто з ФОП ОСОБА_4 на користь ДКП "Луцьктепло" суму боргу в розмірі 18 372, 83 грн, витрати зі сплати судового збору в розмірі 1720,50 грн.

Рішення мотивоване тим, що ДКП "Луцьктепло" надавав ФОП ОСОБА_4 послуги відповідно умов договору, тому згідно ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Постановою від 12.05.2014 Рівненського апеляційного господарського суду (судді: Крейбух О.Г. - головуючий, Василишин А.Р., Юрчук М.І.) рішення від 01.07.2013 господарського суду Волинської області скасовано. У задоволені позову відмовлено.

Постанова мотивована тим, що відповідач відключився від системи централізованого опалення, тому він звільнений від оплати за надані послуги.

Не погоджуючись із постановою Рівненського апеляційного господарського суду ДКП "Луцьктепло" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить її скасувати, посилаючись на те, що судом порушені норми матеріального права, зокрема, ст. 19 Закону України "Про теплопостачання"; п.29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Скаржник вказує, що нормативними актами в сфері житлово-комунальних послуг передбачено порядок відключення від централізованого опалення після чого сторони переглядають умови договору.

Відзив на касаційну скаргу відповідач не надіслав.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним задовольнити касаційну скаргу.

Господарськими судами встановлено, що 12.08.2008 ДКП "Луцьктепло" (надалі - теплопостачальна організація) та ФОП ОСОБА_4 (надалі - споживач) уклали договір на надання послуг з теплопостачання №1-114, відповідно п.1 якого теплопостачальна організація надає споживачу послуги з теплопостачання, а споживач приймає їх та оплачує на умовах і в терміни, передбачені договором та додатками до нього.

Пунктом 3.1.1 договору сторони обумовили, що споживач оплачує теплопостачальній організації вартість наданих йому послуг за чинними тарифами: згідно з показниками приладів обліку; при відсутності приладів обліку - на підставі розрахунків відповідно до обсягів загальної площі. Розрахунки оформляються додатком № 1 до договору.

Тарифи на послуги з теплопостачання встановлюються рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради. У випадку прийняття нових тарифів вони є обов'язковими для обох сторін з часу введення їх в дію.

Згідно п.3.2 договору, споживач зобов'язується проводити передоплату за послуги в розмірі 100 % вартості послуг, визначених згідно з додатком № 1 в термін до 01 числа розрахункового місяця.

Пунктом 5.1 договору про надання послуг з теплопостачання №3-114 від 12.08.2008 сторони обумовили, що вказаний договір вступає в силу з 01.10.2008 і діє до 30.09.2009, по закінченні строку дії договору він вважається щорічно продовженим на наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору не поступила заява про його перегляд або відмову однієї із сторін.

Як встановлено господарськими судами на виконання умов договору, ДКП "Луцьктепло" в період з жовтня по грудень 2012 року та з січня по квітень 2013 року надало ФОП ОСОБА_4 послуги з теплопостачання на загальну суму 13 378,54 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи рахунками, однак відповідач взяті на себе зобов'язання, за договором №3-114 від 12.08.2008, в частині проведення з позивачем розрахунків з оплати наданих послуг (у строки, порядку та розмірах, визначених угодою) не виконав, вартість отриманих послуг не оплатив. У зв'язку з чим у ФОП ОСОБА_4 виникла заборгованість.

Відносини між ДКП "Луцьктепло" та ФОП ОСОБА_4 носять договірний характер, укладений між ними договір на надання послуг з теплопостачання з додатком є дійсним. Договір у встановленому законодавством порядку не розірваний.

Актом обстеження системи опалення вказаного приміщення від 15.08.2012, складеного за участю власника приміщення ФОП ОСОБА_4, комісією у складі представників ДКП "Луцьктепло" інженерів СЕМ ОСОБА_9, ОСОБА_10, майстра ОСОБА_11, встановлено, що приміщення опалюється від системи централізованого опалення житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, від стояків системи центрального опалення відведені прилади опалення кількістю 5 шт.

Однак, 31.10.2012 ФОП ОСОБА_4 звернулася до ДКП "Луцьктепло" із заявою, щодо зафіксування факту відключення нею батарей опалення та відсутності теплопостачання в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, а також не нарахування оплат за теплопостачання з 31.10.2012, оскільки вона не користується даними послугами.

Листом №6073/10 від 02.11.2012 "На звернення щодо від'єднання від мереж централізованого теплопостачання закладу" ДКП "Луцьктепло" повідомило ФОП ОСОБА_4, що надання дозволу на переобладнання централізованої системи опалення в житлових будинках є компетенцією органів місцевого самоврядування. У м. Луцьку надання дозволу на переобладнання надає міська постійно діюча міжвідомча комісія з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Також вказано, що ФОП ОСОБА_4 необхідно привести систему опалення у приміщенні закладу "Виставково-сервісний центр засобів охорони" за адресою: АДРЕСА_1 до попереднього стану.

Відповідно ч.1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та "Про електроенергетику".

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.

Пунктом 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

За п.26 вказаних вище Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Пунктом 11 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007 передбачено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.

Відповідно п.п. 40 та 41 Правил користування тепловою енергією споживач теплової енергії зобов'язаний, зокрема дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний стан обслуговування та безпечну експлуатацію власної системи теплоспоживання; погоджувати з теплопостачальною організацією нові підключення і відключення та переобладнання системи теплоспоживання, які є причиною збільшення або зменшення обсягу споживання теплової енергії; не допускати переобладнання системи теплоспоживання, яке призводить до порушення теплового балансу будинку, будівлі (споруди).

При цьому, споживач несе відповідальність, зокрема за технічний стан, обслуговування та експлуатацію системи теплоспоживання, що перебуває у межах його балансової належності (експлуатаційної відповідальності); самовільне переобладнання системи теплоспоживання.

Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.12.2005 за №1478/11758 (далі-Порядок), встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Самовільне відключення окремих приміщень від внутрішньобудинкової системи централізованого опалення та гарячого водопостачання призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що призводить до порушення санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Більше того, при будівництві самого будинку, для системи централізованого опалення використовуються певні види і діаметри труб, які повинні витримувати випробування на стійкість при постійному внутрішньому тиску. Будь-які зміни тиску можуть привести до аварійних наслідків.

Господарським судом встановлено, що відповідачем відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення проведене без дотримання Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Доказів відключення від внутрішньої системи опалення у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не надано (дозволу комісії, акту про відключення та ін.).

Чинним законодавством встановлено чіткий порядок користування тепловою енергією та порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, які забезпечують належне функціонування відносин між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, та споживачами таких послуг, та які, як встановлено господарським судом, були порушені й не усунуті власником нежитлового приміщення ФОП ОСОБА_4 Тому колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову.

Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція на підставі вже встановлених фактичних обставин справи перевіряє рішення місцевого господарського суду чи постанови апеляційного суду виключно на предмет правильності застосування згаданими судами норм матеріального чи процесуального права, тобто в межах юридичної оцінки фактичних обставин справи; касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарським судом Волинської області дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому рішення суду відповідає чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для її скасування немає.

На підставі викладеного, керуючись ст.1115, п.6 ст.1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу задовольнити.

Постанову від 12.05.2014 Рівненського апеляційного господарського суду зі справи № 903/589/13 скасувати.

Рішення від 01.07.2013 господарського суду Волинської області зі справи №903/589/13 залишити без змін.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на користь Державного комунального підприємства "Луцьктепло" 913, 50 грн судового збору за перегляд справи в касаційному порядку.

Доручити господарського суду Волинської області видати відповідні накази з урахуванням положень ст. 122 ГПК України.

Головуючий В.С. Божок

Судді Т.Ф. Костенко

І.П. Ходаківська

logo